Apel świeckich nauczycieli religii do władz Kościoła katolickiego w Polsce o obronę lekcji religii w szkołach

Członkowie Konferencji Episkopatu Polski
za pośrednictwem
Jego Ekscelencji
Księdza Arcybiskupa Tadeusz Wojdy SAC
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Apel świeckich nauczycieli religii do władz Kościoła katolickiego w Polsce
o obronę lekcji religii w szkołach

Czcigodni Księża Biskupi,

            zwracamy się do Was w związku z niepokojącymi wypowiedziami Minister Edukacji Narodowej po ostatnim spotkaniu Podkomisji ds. religii w szkole w ramach Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski oraz docierającymi do nas informacjami na temat przebiegu rozmów, w których łączy się tematy organizacji lekcji religii i funduszu kościelnego.

            Powyższe sygnały powodują uzasadnione obawy o brak skutecznych działań, podejmowanych przez Episkopat Polski, wobec bezprecedensowego ataku na lekcje religii w polskich szkołach. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań, które umożliwią MEN wprowadzenie rozwiązań dyskryminujących, niezgodnych z prawem, a nade wszystko z porządkiem konstytucyjnym. Rozumiemy potrzebę prowadzenia dialogu, jednak powinien on uwzględniać obecność lekcji religii lub etyki jako obowiązkowych i niezbędnych dla rozwoju moralnego młodych ludzi. Nie pozwólmy, by nauczanie religii musiało zejść do podziemia, jako nieakceptowalne przez organy odpowiedzialne za kształt edukacji w szkołach. Trudno uwierzyć, że w 21.wieku, ponad trzydzieści lat po przewrocie ustrojowym musimy się domagać tego, co stanowi standard państw demokratycznych. To zarazem przykra i żenująca sytuacja.

Pragniemy podkreślić, że obecnie nie dajemy wiary zyskującym coraz większy zasięg informacjom, jakoby reprezentanci Konferencji Episkopatu Polski skłonni byli poświęcić lekcje religii w zamian za utrzymanie Funduszu Kościelnego w niezmienionym kształcie.

            Oczekujemy stanowczego i jednoznacznego stanowiska Episkopatu Polski w obronie lekcji religii, czekamy na publiczne wypowiedzi przedstawicieli KEP popierające nauczanie religii w szkołach w wymiarze dwóch godzin tygodniowo oraz konsekwencji w realizacji tego postulatu podczas spotkań z rządem. Oczekujemy naszej obecności podczas spotkań z rządem, dotyczących organizacji nauczania religii w polskich szkołach. Jako reprezentanci grupy zawodowej świeckich katechetów czujemy się wielkimi nieobecnymi w rozmowach, które dotyczą przede wszystkim nas, naszych rodzin i naszych uczniów. Czas to zmienić.

Z wyrazami szacunku i pamięcią w modlitwie
Zarząd i członkowie
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich